W dniach 22-27 kwietnia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2008. Żydowskie Motywy są jednym z największych festiwali filmów żydowskich w Europie.
Kino Muranów gościć będzie autorów filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji którzy zabiorą nas w daleką podróż biegnącą od czasów dawnej Polski, a kończącą się na ziemiach dzisiejszego Iranu.
47 filmów konkursowych ubiegających się o nagrodę Warszawskiego Feniksa podejmować będzie szeroko pojęty temat żydowski obejmujący historię Narodu Żydowskiego, współczesne życie młodych Izraelczyków, czy konflikt palestyńsko-izraelski. Nie zabraknie też kina artystycznego, odważnego opowiadającego o żydowskiej muzyce, malarstwie czy innych dziedzinach sztuki inspirowanych spuścizną żydowskiej kultury. Na Festiwalu pojawią się też filmy podejmujące temat religii, ukazujące jej piękno, egzotykę, ale także problemy i obiekcje jakie budzi ona szczególnie wśród młodych Żydów starających pogodzić wierność przekazanej im Tradycji z realiami współczesnego życia.
Widzowie zobaczą filmy zrealizowane zarówno przez autorów polskich jak i Amerykanów, Izraelczyków, Belgów, czy Brytyjczyków co po raz kolejny jest dowodem na utrzymujące się zainteresowanie kulturą żydowską u twórców filmowych na całym świecie.
Gościem Honorowym festiwalu będzie wybitny reżyser i producent Janusz Morgenstern (Laureat Nagrody za Osiągnięcia Życia Polskich Nagród Filmowych Orły 2008). W ramach retrospektywy jego twórczości zaprezentowane zostaną takie filmy jak: "Jowita", "Do widzenia Do Jutra", "Ambulans", "Potem Nastąpi Cisza", "Trzeba zabić tę miłość" czy "Żółty Szalik".
Wydarzeniem szczególnym tegorocznego festiwalu będzie uroczysta premiera filmu "Meduzy" w reżyserii Etgara Kereta i Shiry Geffen, który w najbliższym czasie wejdzie na ekrany polskich kin. Gościem premiery będzie Shira Geffen.
Imprezą towarzyszącą pokazom filmowym będzie wystawa zdjęć w foyer Kina Muranów zatytułowana "Chalutzim" będąca zapisem wspomnień współcześnie żyjących pionierów którzy czterdzieści lat temu zakładali Państwo Izrael. Wystawa jest zainspirowana filmem dokumentalnym autorstwa Marco Cavallarina i Marco Mensy.
Na wszystkie pokazy konkursowe - wstęp wolny.