W dniach 27-30 października w kinie Centrum Sztuki Filmowej okazja jedyna w swoim rodzaju - przegląd kina Luksemburga.
Podczas imprezy "Dni Luksemburskie na Śląsku" pokazy filmów nowszych, seans z filmem niemym, czyli pokaz jednego z najwazniejszych industrialnych dokumentów kina niemego - "Z żelaza i z ognia". Wydarzeniem szczególnym będzie uroczysty wieczór z Kazimierzem Kutzem, podczas którego reżyserowi wręczone zostanie odznaczenie od Rzadu Wielkiego Księstwa Luksemburg.
27-30 października 2009 r. - Tydzień Luksemburski na Śląsku
Dzięki współpracy z Ambasadą Księstwa Luksemburg i przy udziale Centre Nationale de l’Audiovisuel (CNA) prezentujemy panoramę współczesnego (i nie tylko) kina luksemburskiego. W programie m.in. „Z żelaza i z ognia” – jeden z najważniejszych filmów industrialnych epoki kina niemego.
27 października / wtorek /
godz. 17.45
Projekcja filmu W BIEGU w obecności scenarzysty Franka Feitlera
W BIEGU
(BOYS ON THE RUN, fabularny, reż. Pol Cruchten, Luks./Fr., 2002, 94 min.)
Charlie po opuszczeniu znienawidzonej rodziny adopcyjnej trafia do poprawczaka. W czasie kolejnej ucieczki udaje się z Joe na dzikie przestrzenie zachodniej Ameryki. Spotykają tam tajemniczą dziewczynę z wytatuowanymi łzami. Ona też ucieka... Zaczyna się ich wspólna, dziwna przygoda.
godz. 19.30
Uroczysty wieczór z Kazimierzem Kutzem – wręczenie reżyserowi odznaczenia od Rządu Wielkiego Księstwa Luksemburg.
godz. 20.30
BLACK DJU
(fabularny, reż. Pol Cruchten, Luks./Belg./Portug. 1996, 80 min.)
20-letni Dju Dele Dibonga przyjeżdża do Luksemburga, by wyjaśnić tajemnicę zaginięcia ojca, emigranta z Zielonego Przylądka. Opowieść o miłości i przyjaźni z udziałem znanej w Polsce pieśniarki Cesarii Evory w roli matki Dju.
28 października / środa /
godz. 18.00
A WOPBOPALOOBOP
(fabularny, reż. Andy Lausch, Niem./Luks.1989, 85 min.)
Portret młodzieży luksemburskiej lat 60. Reżyser filmu Andy Bausch zdobył nagrodę dla najlepszego młodego reżysera na festiwalu w San Sebastian w 1989 r.
godz. 20.00
DEEP FROZEN
(fabularny, reż.: Andy Bausch, Austria/Luksemburg 2006, 90 min.)
Ostatnia komedia Andy Bauscha została opisana przez krytykę w następujący sposób: ”John Waters spotyka Davida Lyncha wśród winnic w dolinie Mozeli”. W małym miasteczku wśród winnic pojawia się młoda kobieta, nowa gosposia księdza. Zakochuje się w niej Ronnie, producent mrożonek i beznadziejny maminsynek. Wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, aż tu nagle mężczyźni we wsi zaczynają umierać w bardzo zagadkowy sposób...
29 października / czwartek /
godz. 18.00
ZAWSZE CHCIAŁAM BYĆ ŚWIĘTA
(J'AI TOUJOURS VOULU ÊTRE UNE SAINTE, fabularny, reż. Geneviève Mersch, Luks./Belg. 2003, 90 min.)
Norah, w dzieciństwie opuszczona przez matkę, czuje się odpowiedzialna za wszystkie nieszczęścia świata. Znajduje ukojenie w działalności humanitarnej i związku z Nico. Jej życie zmienia się w koszmar, gdy znów spotyka matkę.
godz. 20.00
Filmy krótkometrażowe Geneviève Mersch:
JOHN
(reż. Geneviève Mersch, fabularny, 1994, Luks./ Belg., 35 min.)
Chłopak Juliette mieszka w Stanach Zjednoczonych. Obiecał, że pewnego dnia dołączy do niej w Brukseli. Juliette czeka, a na urodziny przesyła mu kasety wideo przedstawiające migawki z jej życia.
DO PEŁNA
(PLEIN D'ESSENCE, dokumentalny, Luksemburg 2007, reż. Geneviève Mersch, 57 min.)
Impresje ze stacji benzynowej Aire de Berchem - jednej z największych i najczęściej odwiedzanych w Europie. Dokument stanowi ironiczne spojrzenie na zjednoczoną Europę.
30 października / piątek /
godz. 18.00
PERL ODER PICA
(fabularny, reż. Pol Cruchten, Luksemburg 2006, 90 min.)
Fabryczne miasteczko w Luksemburgu, w latach 60., widziane oczyma dojrzewającego chłopca. Film zdobył uznanie publiczności w Wielkim Księstwie.
godz. 20.00
Z ŻELAZA I Z OGNIA
(PAR LE FEU ET LE FER, dokumentalny, reż. Gustave Labruyere, Luksemburg 1921/22 (1997), 137 min.)
Jest to jeden z najważniejszych filmów industrialnych epoki dokumentalnego kina niemego. Na zamówienie luksemburskiego związku metalurgicznego, firma Arbed zgromadziła w 1921 roku najlepszych inżynierów tamtej epoki (m.in. Gustave Labruyerè i Paul Epkens), aby ci nakręcili film reklamujący firmę. W 1997 roku odnalezionych zostało 30 dobrze zachowanych taśm pochodzących z tego filmu. Obraz ten przedstawia fabryki, projekty i produkty zespołu handlowego Columeta, który powstał z firmy Arbed.
wstęp wolny