Festiwal Filmów Polskich "Wisła" trwa!
Radosław Sztaba | 2021-08-23Źródło: Informacja prasowa
Z nowościami polskiej kinematografii zapoznają się mieszkańcy europejskich krajów (Białorusi, Serbii, Albanii), ale niepowtarzalną okazję obejrzenia nagrodzonych polskich filmów będą mieli również kinomani z Azji (w Bangladeszu i Korei Południowej).
Festiwalowy plan wygląda następująco:
7-10 września: Serbia (Nisz, Biblioteka Uniwersytecka „Nikola Tesla” na ulicy Kej Mike Paligorića 2;
15-19 września: Białoruś (festiwal online na stronie www.mojeekino.pl);
22-26 września: Bangladesz (festiwal online na stronie www.mojeekino.pl);
25-26 września: Albania (Tirana, dokładny adres zostanie podany później);
29 września-3 października: Korea Południowa (festiwal online na stronie www.mojeekino.pl).
W każdym kraju prezentujemy inny zestaw filmów. W repertuarze znajdzie się m.in.:
Pełnometrażowy debiut Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją.
„Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, podobnie jak debiut reżysera, „Cicha noc”, to słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych. Ola (wyśmienita debiutantka Zofia Stafiej) zbuntowana nastolatka o twardym charakterze wyrusza na własną rękę do nieznanego kraju. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.
„Pan T.” Marcina Krzyształowicza to film, w którym powaga oraz absurd mieszają się z wiwisekcją socrealizmu oraz układów w powojennej Polsce. Opowieść o bezrobotnym literacie, który ociera się o różne sfery Warszawy, począwszy od nizin aż po inteligencję i politycznych włodarzy, utrzymana jest w czarno-białych barwach, ale to w większej części naprawdę wesoła satyra, która wzbudziła niemałe kontrowersje jeszcze przed premierą.
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty, Mieczysława Kosza, w reżyserii Macieja Pieprzycy („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”). Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora przedstawia historię człowieka wybitnego, który mimo zgotowanych przez los przeszkód, osiągnął sukces i światowej miary uznanie.
Magda i Maciek, bohaterowie filmu „Interior” Marka Lechkiego, to dwoje trzydziestopięciolatków, szukających swojego miejsca na świecie. Ona – spełniająca się zawodowo i pewna siebie kobieta. On - literacki przykład ofiary kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Choć, zdawałoby się, całkowicie różni od siebie, łączy ich jedna rzecz – miejsce, w którym przyszło im żyć.
Film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske to opowieść o ludziach zamieszkujących jedno z najbardziej wymagających i niedostępnych miejsc na Ziemi, Półwysep Czukocki. Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy; kraina surowej ziemi, na której przetrwają tylko najsilniejsi. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które przy każdym spotkaniu zbliżają się do krawędzi istnienia.
Fani komedii romantycznych nie mogą przegapić wielkiego finału komediowego hitu! „Planeta singli 3” Sama Akiny i Michała Chacińskiego, opowiada o Tomku i Ani, którzy wreszcie decydują się na ślub. Wesele – na prośbę Ani – odbędzie się na wsi, u krewnych Tomka, z którymi ten od pewnego czasu nie utrzymuje kontaktów. Okaże się, że jego bracia i matka są jak włoska rodzina – każda rozmowa grozi wybuchem, a od wielkiej miłości do awantury jest czasami tylko krok. Mnóstwo emocji, śmiechu i zaskoczeń w opowieści o tym, że miłość w różnych okresach życia oznacza zupełnie różne rzeczy.
Oprócz filmów pełnometrażowych zaprezentujemy także blok filmów krótkometrażowych Studia Munka. Studio Munka działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka produkowane są w ramach programów „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”. Corocznie powstaje maksymalnie 10 fabuł, 10 dokumentów i 5 animacji. Podczas tegorocznej edycji pokażemy pięć filmów Studia Munka: „Re-Cycle” (reż. Mateusz Lenart), „Home sweet home” (reż. Agata Puszcz), „Ondyna” (reż. Tomasz Śliwiński), „Marcel” (reż. Marcin Mikulski), „Marcel” (reż. Stanisław Cuske).
Pełne opisy filmów i programy dostępne są na stronie: http://www.festiwalwisla.pl