OFAFA startuje dosłownie i w przenośni. W czwartek rozpoczyna się 14. edycja festiwalu OFAFA, jedynego poświęconego całkowicie polskiemu filmowi animowanemu.
Startuje pokazami konkursowymi, które otwiera kontynuacja kultowej Kosmicznej gry Roberta Turło. Dla wielbicieli polskiej animacji przygotowana została prawdziwa uczta filmowa: prawie 200 filmów, czterdzieści godzin projekcji, wystawy, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe. Czternasty Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2008 odbędzie się w dniach 11-13 grudnia.
Trzy równoległe konkursy oceni Jury złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego. Funkcję przewodniczącego obejmie w tym roku Zdzisław Kudła, reżyser i dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W pracy towarzyszyć mu będą filmoznawca i sekretarz PF DKF Maciej Gil, kompozytor Zygmunt Konieczny, operator i reżyser Marcin Koszałka oraz ubiegłoroczna laureatka "Złotej Kreski" za film "Refreny" Wiola Sowa. Twórcy zawodowi będą ubiegać się o Złotą, Srebrne i Brązowe "Kreski", studenci szkół filmowych i plastycznych o Grand Prix, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Jury a filmy twórców nieprofesjonalnych zostaną uhonorowane Nagrodą Główną i Nagrodą Jury.
Konkurs, który jest corocznym podsumowaniem krajowej produkcji filmów animowanych, to najważniejsza część festiwalu. W tym roku do konkursu zgłoszono niemal sto filmów, co jest rekordową liczbą w piętnastoletniej historii OFAFA. Najbardziej cieszy powiększająca się z roku na rok liczba produkcji profesjonalnych, co świadczy o poprawie sytuacji w polskiej animacji. Oprócz konkursu w programie festiwalu można znaleźć wiele ciekawych wydarzeń. Autorski wybór własnych filmów zaprezentują jurorzy – Zdzisław Kudła, Marcin Koszałka i Wiola Sowa. Z okazji 50-lecia Studia Miniatur Filmowych w Warszawie odbędzie się pokaz galowy filmów autorskich zrealizowanych w tej wytwórni oraz pokaz specjalny montażowego filmu Jerzego Kaliny "W labiryncie" Studia Miniatur. Prezentacje laureatów dwóch międzynarodowych festiwali: Fest Anča ze Słowacji i Forum for International Animation FIA ze Szwecji, będą okazją do zapoznania się z trendami w animacji światowej. Połączone z nimi panoramy najnowszych animacji słowackich i szwedzkich, przybliżą widzom te interesujące, a mało w Polsce znane kinematografie.
Trzy interesujące wydarzenia czekają na widzów w klubie festiwalowym Lokator (ul. Krakowska 27). W czwartkowy wieczór zostaną zaprezentowane animowane wideoklipy oraz spoty produkowane przez MTV Networks Polska. Dla osób szukających krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość gratką będzie pokaz "ostrych animacji zaangażowanych" z ostatnich lat (piątek. 21.00). W ramach festiwalu odbędzie się także podsumowanie rocznego projektu "24 klatki na sekundę", który obejmował spotkania z młodymi twórcami animacji w klubie Lokator (sobota 21.00).
Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć również wystawę prezentującą projekty plastyczne i graficzne filmów młodych krakowskich reżyserów – Wioli Sowy, Edyty Turczanik i Roberta Sowy. Tak jak w ubiegłym roku odbędą się warsztaty animacji współorganizowane przez Policealne Studium Plastyczne AnimaArt. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z goszczącymi na festiwalu twórcami oraz forum dyskusyjne poświęcone kondycji polskiego filmu animowanego, współorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Otwarcie festiwalu oraz wystawy "Ostatnie debiuty" połączone z pokazem filmu W labiryncie Studia Miniatur odbędzie się w czwartek o godz. 18.15. Na zakończenie festiwalu, wręczenie nagród i pokaz filmów nagrodzonych organizatorzy zapraszają w sobotę o godz. 19.00. Festiwal jest organizowany przez DK "Podgórze", Kinoteatr "Wrzos", Stowarzyszenie Filmowców Polskich, DKF "Klatka", przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa.