Martin Scorsese zauważył, że 90 procent amerykańskich filmów niemych przepadło na zawsze. Zwrócił przy tym uwagę na ogromną potrzebę ratowania innych historycznych filmów przechowywanych w archiwach, zanim łatwopalne materiały, na których zostały nakręcone, także przepadną.
Scorsese, jeden z najbardziej cenionych twórców przemysłu filmowego, nakłaniał następnie młodsze pokolenia filmowców do bycia świadomych swojego dziedzictwa. Mówił o tym na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie przedstawił niedawno powołaną World Cinema Foundation, której zadaniem będzie ochrona i renowacja arcydzieł filmowych z całego świata.
World Cinema Foundation rozszerzy działalność fundacji założonej w 1990 roku przez Martina Scorsese wraz z innymi reżyserami, między innymi Stevenem Spielbergiem i Francisem Fordem Coppolą. Fundacja zgromadziła miliony dolarów na ratowanie amerykańskich filmów.
Fundacja jest “naturalnym wyrazem mojej miłości do filmów” - powiedział Scorsese. Wyświetlił następnie trzy odrestaurowane filmy: "Brazil", "Romania" oraz "Morocco", zrealizowane odpowiednio w 1931, 1964 i 1981 roku.
W 1976 Martin Scorsese zdobył Złotą Palmę za "Taksówkarza" z Robertem De Niro.