Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2013-12-27Źródło: Filmosfera
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena wydana po raz pierwszy 21 września 1937 roku. Do dziś sprzedano na całym świecie ponad 100 milionów egzemplarzy książki, przetłumaczonej na 50 języków. To utwór, w którym Tolkien, uznany filolog, poeta i pisarz, dopiero zaczął rozwijać mitologię Śródziemia, zamieszkałego przez hobbity, elfy, krasnoludy oraz inne stworzenia. Pierwszy film opartej na powieści trylogii, pomimo obaw części komentatorów, odniósł oszałamiający sukces kasowy i prestiżowy. Świat stworzony przez Tolkiena i jego najzdolniejszego adaptatora – Petera Jacksona,  po raz kolejny podbił armię starych i całkiem nowych fanów. Część druga - „Hobbit: Pustkowie Smauga”, już zbiera pozytywne recenzje i z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników prozy Tolkiena. Film będzie wyświetlany w technologii 2D  lub 3D, z napisami lub dubbingiem.

Inną ciekawie zapowiadającą się premierą tygodnia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Cecila Gainesa, który w latach 1957-1986 był kamerdynerem ośmiu kolejnych prezydentów Ameryki. „KamerdynerLee Danielsa przez blisko miesiąc był numerem jeden box office’u w USA, zwracając koszty produkcji już pierwszym tygodniu wyświetlania, a teraz bije rekordy frekwencji w kolejnych krajach europejskich.
W roli głównej zobaczymy Foresta WhitakeraNa liście nowości znajdują się także: francuski komdeiodramat „Babcia Gandzia”, thriller Luca BessonaPorachunki” z gwiazdorską obsadą (Robert De Niro, Tommy Lee Jones, Michelle Pfeiffer),    rosyjski film animowany „Królowa śniegu” oraz polski dramat „W ukryciu” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego.

BABCIA GANDZIA (Francja, reż. Jerome Enrico)
Opis: Paulette od śmierci męża mieszka samotnie na przedmieściach Paryża. Cukiernię, którą dawniej prowadziła, przerobiono na japońską restaurację, a ona nie jest w stanie utrzymać się z głodowej emerytury. Bohaterce daleko jednak do typowej, uroczej staruszki. Pełno w niej jadu, niechęci do imigrantów. Jest skłócona z córką, która poślubiła czarnoskórego policjanta, a wnuk jest jej powodem do wstydu. Nic nie jest w stanie jej pocieszyć, ani nikt uciszyć. Dopiero perspektywa utraty mieszkania zmienia jej nastawienie do otoczenia. Film z mrocznego, społecznego dramatu staje się dynamiczną komedią, pełną niepoprawnych politycznie gagów.

KAMERDYNER (USA, reż. Lee Daniels)
Opis: W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzymuje niezwykły dar od losu - zostaje kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmieniają oblicze współczesnego świata. Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy'ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil - wspierany przez kochającą żonę, Glorię (Oprah Winfrey) - walczy o szczęście swojej rodziny, któremu na drodze staje jego bezgraniczne oddanie pracy.

KRÓLOWA ŚNIEGU (Rosja, reż. Vladlen Barbe, Maksim Sveshnikov)
Opis: Pełna magii i humoru przygodowa animacja dla całej rodziny na podstawie jednej z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Zła Królowa Śniegu zamierza zmrozić serca wszystkich ludzi i pozbawić ich emocji. Jeżeli ten niecny plan się powiedzie, artyści i sztuka na całym świecie znikną, a ludzie zapomną, czym są miłość, przyjaźń i dobro. Jednak magiczne lustro Królowej podpowiada, że Gerda i Kai, dzieci słynnego mistrza wyrobów ze szkła, mają moc, by pokrzyżować jej podłe plany. Sługom Królowej udaje się zwabić chłopca i porwać go do lodowej krainy. Mała i odważna Gerda, wraz z przyjaciółmi, wyrusza w magiczną podróż prosto do pięknego i niebezpiecznego świata zimy i mrozu, aby uratować brata i powstrzymać okrutną Królową.

W UKRYCIU (Polska, reż. Jan Kidawa-Błoński)
Opis: Dwie piękne kobiety postawione w ekstremalnej sytuacji odkrywają świat nieznanych im uczuć i namiętności. Jest rok 1944. Ojciec głównej bohaterki, Janki (Magdalena Boczarska) ukrywa w domu córkę przyjaciół, ekscentryczną Ester (Julia Pogrebińska). Z upływem czasu Janka coraz bardziej zaczyna interesować się niechcianym gościem. Między kobietami rodzi się zmysłowa więź. Skazane przez los na samotność, spragnione miłości wpadają w sidła nieokiełznanych emocji. To opowieść o tym, do czego jesteśmy zdolni w imię miłości - miłości, która potrafi stać się obsesją, a czasem nawet doprowadzić do zbrodni.

HOBBIT: PUSTKOWIE SMAUGA
(USA/Nowa Zelandia, reż. Peter Jackson)
Opis: Akcja filmu toczy się 60 lat przed zdarzeniami z "Władcy pierścieni". Bilba Bagginsa (Martin Freeman), hobbita kochającego ponad wszystko spokój domowego zacisza, zaskoczyła niespodziewana wizyta czarodzieja Gandalfa (Ian McKellen), który zjawił się z kompanią krasnoludów, dowodzoną przez Thorina Dębową Tarczę (Richard Armitage). Drużyna Thorina kontynuuje teraz wędrówkę, by odbić skarb krasnoludów z Samotnej Góry, której strzeże przerażający smok Smaug. Podróżnicy przetrwali atak orków i goblinów, ale czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Orkowie zresztą nie rezygnują z pościgu...

PORACHUNKI (USA/Francja, reż. Luc Besson)
Opis: Robert De Niro jako były boss niebezpiecznej ferajny oraz Michelle Pfeiffer w roli kobiety poślubionej mafii, zostają świadkami koronnymi i w ramach programu ochrony przenoszą się na północ Francji. Pomimo wysiłków agenta Stansfielda (Tommy Lee Jones), aby utrzymać ich w ryzach, ani ona, ani on, nie potrafią pozbyć się dawnych nawyków. Sytuacja zupełnie wymyka się spod kontroli, gdy dawni kumple trafiają na ich trop i spróbują wyrównać rachunki.


Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.