Nagrody Kina 2017 im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka przyznane.
Ewa Balana | 2018-03-15Źródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
14 marca 2018 r. podczas uroczystej gali w warszawskim kinie Elektronik poznaliśmy laureatów dwóch prestiżowych nagród środowiska filmowego. Laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością został Dawid Ogrodnik. Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową (nie będącą pracą zbiorową) wręczono Pawłowi Mościckiemu za „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości”.

Galę poprowadziła Adriana Prodeus (animatorka kultury, filmoznawczyni, publicystka), a o oprawę muzyczną zadbał Dj Hadrian. W pierwszej części uroczystości przedstawiono nominowanych do Nagrody Kina im. Bolesława Michałka. Patron nagrody był scenarzystą, krytykiem filmowym i dyplomatą, redaktorem „Filmu” i „Kina”, kierownikiem literackim zespołów filmowych. Nagroda przyznawana jest od 1997 roku. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się znani i cenieni krytycy filmowi i filmoznawcy: Barbara Hollender za książkę „Od Munka do Maślony”, Tomasz Lubelski za książkę „Nowa Fala 60 lat później” i Paweł Mościcki za książkę „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości”. Ta ostatnia pozycja okazała się zwycięską. Kilka słów tytułem wprowadzenia powiedział o niej Andrzej Kołodyński. Jest napisana precyzyjnym językiem, czyta się ją z pasją i zawiera w sobie trzy wymiary: monografię (ukazującej współczesnego twórcę), filozofię sztuki i antropologię obrazu.



Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 roku, a jej pomysłodawczynią była Wiesława Czapińska. Pierwszym laureatem został Daniel Olbrychski. Do 1995 r. przyznawało ją pismo Ekran, a od 2005 (po 10 latach przerwy) nagrodę wznowiła Fundacja Kino. Przez kilkadziesiąt lat nagroda przyznawana była wybitnym osobowościom polskiego filmu. Co to znaczy wybitna indywidualność? Pytanie ciągle jest aktualne i zadawane jest na nowo. Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego zatwierdziła jak co roku nominacje, postanowiła również w tym roku przyznać Nagrodę Specjalną młodej aktorce za dotychczasowy dorobek artystyczny – Julii Kijowskiej. Aktorka była trzykrotnie wcześniej nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role w filmach: „W ciemności” (2012), „Miłość” (2013) i „Zjednoczone Stany Miłości”. Na ekranie podczas gali pokazane zostały fragmenty filmów, przypominające kreacje aktorskie Julii Kijowskiej. Nagrodę wręczyła laureatce Maja Komorowska, reprezentująca Kapitułę. Wyraziła radość z przyznania tej nagrody uczennicy i powiedziała, ze cieszy się, że brała udział w edukacji Julii Kijowskiej.











Jury w składzie: Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Grochowska, Bożena Janicka, Katarzyna Klimiewicz i Eryk Lubos miało niełatwe zadanie wyłonienia spośród pięciu bardzo utalentowanych młodych aktorów zwycięzcy. Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest młodemu aktorowi (w wieku poniżej 35 lat) wyróżniającemu się wybitną osobowością, szczególną charyzmą. Nominowani do niej zostali aktorzy, którzy zagrali w filmach, które od stycznia do grudnia 2017 roku miały premierę kinową, również w filmach pokazanych w Gdyni, które jeszcze nie znalazły się w dystrybucji kinowej. Tegoroczni nominowani to: Magdalena Berus za rolę w filmie „Szatan kazał tańczyć”, Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Cicha noc”, Julian Świeżewski za rolę w filmie „Zgoda”, Justyna Wasilewska za rolę w filmie „Serce miłości” i Zofia Wichłacz za rolę w filmie „Amok”. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2017 zdobył Dawid Ogrodnik. Wręczyli mu ją Zbigniew Zamachowski i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.