Poznaliśmy jury Festiwalu Off Plus Camera'09
Arkadiusz Chorób | 2009-04-06Źródło: Informacja prasowa

26 kwietnia br. reżyser zwycięskiego filmu Konkursu Głównego OFF PLUS CAMERA odbierze Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości – 100 000 USD!  Dodatkowo, Polski Instytut Sztuki Filmowej wesprze jego kolejną produkcję dofinansowaniem w kwocie 1 000 000 zł.

Do rywalizacji o Krakowską Nagrodę Filmową stanie 12 produkcji filmowych z całego świata, zgłoszonych do Konkursu i wybranych przez polskich i zagranicznych ekspertów. Nagrodę przyzna międzynarodowe jury.

JURY
Jego przewodniczącym po raz drugi jest wybitny polski kompozytor Zbigniew Preisner. Laureat  dwóch Cezarów, trzykrotnie uznany za Najlepszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles.
W związku z nawiązaniem współpracy z Sundance Film Festival w jury Festiwalu zasiądzie także sam jego dyrektor programowy - John Cooper. Ten producent, aktor i dramatopisarz jest związany z festiwalem Sundance od 20 lat. Zajmuje się tworzeniem programu corocznych edycji festiwalu w Park City - Utah, a także jest odpowiedzialny za wszystkie inne projekty kulturalne Sundance. Dla amerykańskich filmowców niezależnych jest osobą, która przynosi „dobre wieści” - to on osobiście informuje twórców o tym, że ich film został zakwalifikowany do kolejnej edycji Sundance. Cooper jest ponadto gorącym propagatorem używania technologii cyfrowych w produkcji i projekcjach filmowych. Był pomysłodawcą Global Shorts Film Project - międzynarodowego projektu dla niezależnych filmowców, w którym mogą uczestniczyć twórcy z całego świata.
W jury zasiądzie także Andriej Zwiagincew (Andrei Zvyagintsev), reżyser wielokrotnie nagradzanego "Powrotu". Z wykształcenia aktor, reżyserską karierę zaczynał od realizacji seriali policyjnych. Za swój debiut fabularny, niskobudżetowy "Powrót", był nominowany między innymi do Złotego Globu i Cezara. Film został nagrodzony Złotymi  Lwami na Festiwalu w Wenecji w 2003 roku. Drugi film Zwiagincewa "Wygnanie" nominowany do Złotej Palmy otrzymał nagrodę Rosyjskiej Federacji Klubów Filmowych na moskiewskim festiwalu w 2007 roku.
Swój udział w jury potwierdził również Max Färberböck, autor znanego polskim widzom, wielokrotnie nagradzanego filmu "Aimée & Jaguar". Reżyser jest absolwentem Monachijskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Do Krakowa Färberböck przywiezie swój najnowszy film "Anonyma – kobieta w Berlinie", wstrząsającą opowieść o romansie młodej Niemki z sowieckim oficerem pod koniec  II wojny światowej.
Najbardziej ekscentrycznym twórcą w gronie jury będzie amerykański reżyser i scenarzysta - Gregg Araki, jeden z czołowych twórców nurtu queer cinema, autor kontrowersyjnych: "The Living End", "Totally Fucked Up" i "Doom Generation", prezentujących amerykańskie pokolenie lat ’90. Największy rozgłos oraz uznanie jury festiwali w Bergen, Locarno, Los Angeles, Rotterdamie, Sudance czy Seattle przyniosła mu adaptacja głośnej powieści Scotta Heima - "Mysterious Skin". Dynamiczny montaż, zabawa z konwencją, groteskowość, ironia - to elementy niepowtarzalnego stylu filmów Arakiego.
Kobiecy głos w jury należeć będzie do reżyserki Allison Anders. Buntowniczka w Hollywood, przez kilka lat reżyserowała kultowy serial "Seks w wielkim mieście". Do jej najlepszych obrazów należą "Gas", "Fool Lodging" (Czekam na ciebie w Laramie) nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia oraz nagrody głównej festiwalu w Sundance, "Mi vida loca" (Moje szalone życie) czy "Grace of My Heart" (W rytmie serca). Wraz z Tarantino, Rodriguezem i Rockewellem została zaproszona do wzięcia udziału w projekcie "Cztery Pokoje", w ramach którego zrealizowała nowelę z Madonną w roli głównej.
Skład jury zamyka nazwisko znakomitego hiszpańskiego reżysera, a także scenarzysty i producenta Fernando Trueby. Jego "Belle epoque" została uznana przez Amerykańską Akademię Filmową najlepszym nieanglojęzycznym filmem roku 1994. Poza Oscarem ma także na swoim koncie kilka statuetek BAFTA (nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej) oraz nominacje do Berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Trueba to wielki miłośnik latino-jazzu,  reżyseruje także sztuki teatralne
Międzynarodowy Konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową pod hasłem „Wytyczanie drogi” to najważniejsze wydarzenie podczas Festiwalu. Utwory konkursowe to głównie debiuty wyreżyserowane przez niezależnych twórców z całego świata i wyprodukowane w latach 2008-2009. Najważniejszym kryterium wyboru produkcji jest jakość i wyrazistość uzdolnień reżysera, który, czy to pracując technikami tradycyjnymi, czy awangardowymi, potrafi ujawnić swą wrażliwość w dojrzałej artystycznie formie. Zakwalifikowane przez Komisję Konkursową filmy reprezentują to, co we współczesnym kinie niezależnym najlepsze, najciekawsze i bezkompromisowe.

Zgodnie z hasłem głównego konkursu Making Way, czyli Wytyczanie drogi, Krakowska Nagroda Filmowa ma uczynić zawodową drogę zwycięzcy łatwiejszą i umożliwić mu realizację kolejnego dzieła. Dokładnie tak stało się w przypadku laureata pierwszej edycji Festiwalu Off Camera. 5 października 2008 roku Krakowską Nagrodę Filmową otrzymał Azazel Jacobs, młody amerykański reżyser, za film Maminsynek; dzięki nagrodzie rozpoczął już pracę nad swoim nowym filmem.

 

Lista i opisy filmów zakwalifikowanych do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu OFF PLUS CAMERA znajduje się także na stronie www.offpluscamera.com