Przez blisko dwa tygodnie (17 – 26 kwietnia br.) Kraków będzie filmową stolicą Polski. Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmu Niezależnego OFF PLUS CAMERA, miłośnicy kina obejrzą blisko 100 filmów z całego świata. 100 000 $ to główna wygrana w międzynarodowym konkursie o Krakowską Nagrodę Filmową.
Cieszące się popularnością i zbierające pozytywne oceny mediów filmowe wydarzenie dołączyło do ambitnych projektów kulturalnych, których patronem jest Polkomtel S.A., operator sieci Plus. Polkomtel S.A. jest mecenasem międzynarodowego festiwalu sztuki operatorskiej PLUS CAMERIMAGE, patronuje również największym ekspozycjom Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Cieszymy się, że w czasach, kiedy trudniej o mecenasa poważnych wydarzeń kulturalnych, możemy służyć pomocą – podkreśla Dariusz Matuszak, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. - Mamy nadzieję, że również dzięki naszej pomocy krakowski festiwal uzyska taką renomę, jak łódzki PLUS CAMERIMAGE, gdzie od lat mamy przyjemność być partnerem.”
Pierwszą edycję krakowskiego festiwalu kina niezależnego obejrzało w ubiegłym roku ponad 20 tysięcy widzów. Organizatorzy tegorocznego festiwalu chcą pobić ten rekord. Kwietniowa impreza potrwa dziesięć dni i odbędzie się aż w ośmiu miejscach Krakowa. Widzowie będą mogli wziąć udział w blisko 400 pokazach filmów z całego świata. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową. Do rywalizacji o to prestiżowe wyróżnienie stanie dwanaście wskazanych przez Komisję Konkursową filmów fabularnych, wyprodukowanych w 2008 i 2009 roku. Polskim reprezentantem będzie Xawery Żuławski ze swoim najnowszym filmem "Wojna polsko-ruska". O wyborze zwycięzcy, który otrzyma niebagatelną nagrodę 100 000 USD, zdecyduje międzynarodowe jury pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera.
W ramach festiwalu odbędzie się również komórkowy konkurs „BIERZCIE I KRĘĆCIE”. Jest to jedna z wielu atrakcji krakowskiego festiwalu, ale przede wszystkim oryginalny pomysł na promocję niezależnych twórców. Dzięki otwartej formule konkursu oraz temu, że film mógł być zrealizowany wyłącznie zwyczajnym telefonem komórkowym, do rywalizacji stanęły dziesiątki twórców-amatorów. Nadesłane filmy można oglądać na specjalnej platformie internetowej www.offpluscamera.com. Najwyżej ocenione filmy zakwalifikują się do finału, a specjalne jury, składające się z wybitnych osobistości kina, wybierze laureatów konkursu. Zostaną przyznane dwie nagrody w wysokości 3000 USD każda.
Poza częścią konkursową podczas OFF PLUS CAMERA pokazane zostaną ważne światowe filmy obrazujące problematykę tolerancji, segregacji rasowej, różnic religijnych.
Krakowskiemu festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, panele oraz spotkania z zaproszonymi z całego świata gośćmi.
Więcej o festiwalu na stronie: www.offpluscamera.com