„[REC] 2” to druga, jeszcze mroczniejsza, odsłona przerażającej wizji zrodzonej w umysłach wielokrotnie nominowanego i nagradzanego reżyserskiego duetu, Balaguero - Plaza. Duetu, który zarówno przez krytykę, jak i widzów został okrzyknięty wskrzesicielami kina grozy, do niedawna uważanego za gatunek filmowy wyeksploatowany już do granic możliwości.
Film już odniósł sukces w Hiszpanii – po dwóch tygodniach wyświetlania w kinach zarobił ponad 6 milionów dolarów i zgromadził 700 tysięcy widzów plasując się na pierwszym miejscu hiszpańskiego box office’u.
„[REC] 2” rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu części pierwszej. Do skażonego budynku wysłana zostaje doborowa jednostka antyterrorystyczna w celu opanowania sytuacji. Jednak nawet ich wyposażenie i przeszkolenie może nie wystarczyć w starciu z tym, co czeka ich w odciętej od świata kamienicy…
Twórcy postanowili odłączyć się od głównego nurtu gatunku, w którym prym wiodą drogie hollywoodzkie produkcje. Postanowili zrezygnować z efektów specjalnych na rzecz, wydawałoby się, prostych sztuczek, takich jak gra świateł, wąskie kadry i kamera rejestrująca „z ręki”. Okazało się, że dzięki tym technikom udało się wyzwolić w widzach pierwotny strach, którego już nie wzbudza dosłowności i dosadności wysokobudżetowych produkcji zza oceanu. Dostrzegli to również jurorzy festiwali filmowych – „[REC] 2” został doceniony na prestiżowych festiwalach w Wenecji, Sitges czy Toronto.
W pierwszej części horroru ekipa lokalnej telewizji ma zrealizować reportaż o pracy strażaków. Reporterka Angela Vidal i operator towarzyszą brygadzie strażaków w nocnym dyżurze. Czekają na zgłoszenia. Pierwsza interwencja dotyczy hałasu dobiegającego z mieszkania pewnej staruszki. Strażacy razem z ekipą telewizyjną jadą na miejsce, nie spodziewając się, że na miejscu spotka ich piekło. Gdy pierwszy strażach zostaje zaatakowany i pogryziony przez lokatorkę feralnego mieszkania, która zapadła na jakąś dziwną chorobę, próbują ściągnąć pomoc. Okazuje się jednak, że budynek został otoczony przez policję i nikt nie ma prawa ani z niego wyjść, ani do niego wejść.
W środku kamienicy trwa koszmar i walka o przetrwanie. Kamera jest prawdziwym świadkiem wydarzeń, cały czas jest włączona i rejestruje przerażające wydarzenia, które mają miejsce w odizolowanym domu.
Akcja „[REC] 2” rozpoczyna się kilka minut po zajściach, które stanowiły fabułę pierwszej części. Policjanci z jednostki specjalnej zabezpieczają budynek, jak zawsze wtedy, gdy jest zagrożenie epidemiologiczne. Rozkładają tunele, przez które za chwilę dostaną się do wnętrza. Wiedzą, że w środku spotkają osoby, które zapadły na dziwną
i bardzo niebezpieczną chorobę, która zamienia ich w żądne krwi bestie. Jest z nimi lekarz, specjalista od wirusów, Wydelegowany przez Ministerstwo Zdrowia, który ma pobrać próbki wirusa i przeprowadzić test. Uzbrojeni po zęby, z kamerami na hełmach, doskonale wyszkoleni policjanci wkraczają do środka, by zaprowadzić porządek w budynku. Trafiają w sam środek piekła. Ich nowoczesny sprzęt i wyszkolenie okazują się dziecinną zabawką w konfrontacji z nieznanym… Co tak naprawdę spotykają na swej drodze: zombie czy demony? Bezpośrednią i beznamiętną relację przekazują kamery zamontowane na ich hełmach. One nagrają każdy szmer, jęk, krzyk i pokażą cały koszmar.
O pierwszej części „[REC]”, krytycy pisali: „Totalna rewolucja w historii filmów grozy!” (Reel Film Reviews), „Aby nie umrzeć ze strachu, musisz sobie ciągle powtarzać, że to tylko film!” (Sky Movies), „Czegoś takiego jeszcze nie było!” (Channel 4 Film). Druga część, „[REC] 2”, jest jeszcze lepsza.
„Jeden z najbardziej udanych sequeli horroru w historii kina...” David Nusair, „Reel Film Reviews”
„To imponujące dzieło gatunku horroru!” Scott Weinberg, FEARnet.com
„[REC] 2” to strach podawany non-stop, od początku do końca, bez chwili wytchnienia. Rozedrgane kamery wydobywają z ciemności najbardziej przerażające obrazy, głośniki rejestrują histeryczne krzyki i najbardziej przytłumione dźwięki. Maksymalny poziom adrenaliny!” Mike Goodridge, „Screen International”
„[REC] 2” w kinach już 6 listopada 2009r.