Rozpoczął się 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi
Ewa Balana | 2018-10-18Źródło: Informacja prasowa, foto Ewa Balana
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 18 do 21 października 2018 roku. W jego programie znalazło się ponad 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych i 25 premier z najlepszych światowych festiwali oraz panele dyskusyjne na tematy elektryzujące środowisko filmowe i kinomanów.
Omawiane będą m.in. takie zagadnienia jak przemoc w branży filmowej, nowa kinofilia, producent kreatywny, język kina a współczesne technologie. W panelach wezmą udział gwiazdy m.in. Agnieszka Holland, Grażyna Torbicka, Urszula Antoniak. Specjalnym gościem festiwalu będzie także ikona światowego filmoznawstwa – Thomas Elsaesser.
Organizatorzy zapraszają festiwalowiczów do udziału w rekordowej liczbie 30 wydarzeń z udziałem gości. W cztery festiwalowe dni będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej. Odbędą się warsztaty recenzowania gier wideo z Michałem Walkiewiczem, warsztaty stylu w krytyce filmowej z Sebastianem Smolińskim czy zupełnie wyjątkowe spotkanie poświęcone montażowi filmowemu z Dorotą Wardęszkiewicz w ramach wydarzenia “Akcja edukacja”.
Festiwal Kamera Akcja znany jest z odkrywania przed widzami kulis przemysłu filmowego. Tym razem organizatorzy zapraszają na spotkania z Łukaszem Grzegorzkiem i Natalią Grzegorzek poświęcone produkcji filmu “Córka trenera”, który urzeka swoim stylem porównywalnym z największymi hitami festiwalu Sundance. Tajemnice realizacji filmu “Love Express. Zniknięcie Waleriana Borowczyka” wyjawi uczestnikom Kuba Mikurda – reżyser filmu, a dotychczas znany krytyk filmowy. Na uwagę kinomanów zasługuje także sekcja “Filmoznawca-filmowiec”, której bohaterem jest w tym roku Paweł Edelman. Światowej sławy autor zdjęć filmowych w specjalnym wywiadzie zdradzi widzom, jakie wyzwania wiążą się z pracą operatora.
Wielką gratką programu filmowego będzie polska premiera muzycznego hitu tegorocznego Sundance czyli “Hearts Beat Loud”. Film w reżyserii Bretta Haleya przywodzi na myśl uwielbiane przez widzów produkcje wyreżyserowane przez Johna Carneya jak “Once” czy “Sing Street”. W ramach sekcji poświęconej Ursuli Meier będzie można z kolei wziąć udział w polskiej premierze hitu tegorocznego Berlinale “Shock Waves – Diary of My Mind”. Widzowie będą mieli także szansę zobaczyć filmy wyprodukowane i dystrybuowane przez stosunkowo młode, amerykańskie, ale już obrośnięte w legendę Studio A24. W ramach sekcji zaprezentowany zostanie “Climax”, najnowszy film jednego z czołowych prowokatorów współczesnego kina – Gaspara Noé. Powrócą także stałe sekcje programu filmowego: Krytyczne premiery, czyli hity z najważniejszych festiwali na świecie. Wśród nich m.in. “Dzika grusza” (reż. Nuri Bilge Ceylan), czy "7 dni w Entebbe" (reż. José Padilha).
W tym roku pojawiły się też nowe elementy w stałych elementach festiwalu. W konkursie „Krytyk pisze” pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego nowością będzie podwójne jury. Teksty przyszłych dziennikarzy i krytyków ocenią: Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak, Agata Sotomska oraz twórcy filmowi: Grzegorz Brzozowski, Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska. Tradycyjnie odbędzie się również rywalizacja w Konkursie Etiud i Animacji, odbywającego się pod patronatem Wajda School i Legalnej Kultury. Ambitny prokurator szukający sprawiedliwości za wszelką cenę, czy Paweł Deląg lądujący na plaży helikopterem? Pościg dresiarzy za dziecięcym wózkiem, czy przewracanie partnerowi talerza z zupą jako symbol prawdziwej miłości? Mrówka na krawędzi wytrzymałości, kwadrat na klatce schodowej, a może Wardruna i pogrzeb wikinga? Konkursy krótkich form filmowych to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Kamerze Akcji – podczas dziewiątej edycji o miano najlepszej powalczy osiem etiud i osiem animacji. W skład jury wyłaniającego najlepszą etiudę i animację festiwalu wejdą m.in. FIlip Marczewski (Wajda school), Joanna Łapińska (Transatlantyk Festival), Ada Minge (krytyczka filmowa) oraz blogerzy filmowi.
Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja zagości w murach obchodzącej w tym roku swoje 70-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Publiczność będzie mogła brać udział w wydarzeniach festiwalu w trzech salach projekcyjnych Szkoły Filmowej – w tym słynnej sali kinowej im. Antoniego Bohdziewicza (KINO A), w której na co dzień funkcjonuje Kino Szkoły Filmowej programowane przez Festiwal Kamera Akcja. Główna sala będzie znajdować się w przestronnej, zmodernizowanej hali filmowej (KINO Z), która w grudniu ubiegłego roku została wyposażona w nowoczesny sprzęt kinowy do projekcji 4K. Seanse odbędą się także w sali kinowej wydziału aktorskiego (KINO H). W nowoczesnej sali dydaktycznej Szkoły Filmowej zrealizowany zostanie również bogaty program spotkań i warsztatów (SALA Z).
Gospodarzem części wydarzeń festiwalowych będzie znajdujące się w sąsiedztwie Szkoły Filmowej Muzeum Kinematografii. W każdym bloku godzinowym wszystkie sale festiwalowe będą w stanie pomieścić blisko pół tysiąca widzów.
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w 9. edycji mogą nadal kupować karnety w cenie 50 zł i 25 zł poprzez stronę www.kameraakcja.com.pl.
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja finansowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, mecenasa festiwalu. Głównym partnerem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.