Włosko-francusko-polska koprodukcja "Rezolucja 819" w reżyserii Giacomo Battiato, wyprodukowana przez Piotra Adamczyka i z udziałem Karoliny Gruszki w jednej z głównych ról, wygrała festiwal filmowy w Rzymie, zdobywając najważniejszą nagrodę publiczności. Dostrzeżono również najnowszy film Krzysztofa Zanussiego - "Serce na dłoni". Jury krytyków nagrodziło natomiast obraz "Opiumowa wojna" - produkcję o absurdzie wojny.
Wspólna włosko-francusko-polska produkcja, opowiadająca o dochodzeniu w sprawie zbrodni w Srebrenicy, otrzymała złotą statuetkę Marka Aureliusza .
Nagrody rozdano podczas gali w piątek wieczorem w rzymskim audytorium Parco della Musica. Drugą najważniejszą nagrodę festiwalu - nagrodę krytyki, przyznawaną przez jury otrzymał film "Opium war" Siddiqa Barmaka o wojnie w Afganistanie.
Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Ukrainiec Bohdan Stupka, odtwórca głównej roli w filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni".
Specyfika rzymskiego festiwalu polega na tym, że jest on imprezą masową i dlatego to publiczność przyznaje nagrodę dla najlepszego filmu.
Giacomo Battiato znany jest w Polsce jako autor dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II. Jego film "Rezolucja 819" o śledztwie w sprawie zamordowania 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 roku w Bośni wstrząsnął festiwalową publicznością niespotykanym, przerażającym realizmem.
Włoska prasa pisała obszernie po projekcji w Wiecznym Mieście, że reżyser nie oszczędza widza, pokazując dramat cywilów, rozstrzelanych z rozkazu przywódców bośniackich Serbów.
Bohaterem filmu jest francuski policjant (w tej roli Benoit Magimel), który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni z ramienia trybunału ONZ w Hadze. W filmie gra również Karolina Gruszka, wcielająca się w postać patolog sądowej, badającej szczątki ofiar. Pojawia się tam również wątek zbrodni w Katyniu, o której opowiada francuskiemu policjantowi jego polska współpracownica.
Polskimi koproducentami "Rezolucji 819" są Piotr Adamczyk, odtwórca roli Jana Pawła II w dwóch filmach Battiato oraz Dariusz Miłek.
Nagrodę krytyki - również złotą statuetkę Marka Aureliusza otrzymał zgodnie z przewidywaniami Siddiq Barmak z Afganistanu za film pod tytułem "Opium war".
To historia dwóch amerykańskich pilotów, zestrzelonych nad Afganistanem, którzy trafiają do domu rodziny, zajmującej się uprawą opium dla talibów. Krytyka zwraca uwagę na poruszający w tym filmie wątek absurdu wojny oraz wszystkiego, co dzieje się w tym kraju.
Również tak, jak przewidywały włoskie media, nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Bohdan Stupka z Ukrainy, odtwórca roli oligarchy w filmie Krzysztofa Zanussiego.
67-letni aktor jest dyrektorem teatru w Kijowie, był ministrem kultury Ukrainy. Film Zanussiego został bardzo dobrze przyjęty we Włoszech, a jego festiwalowe projekcje kończyły się burzą oklasków. Wszystkie największe gazety zamieściły obszerne, entuzjastyczne recenzje "Serca na dłoni".
Nagrodą dla najlepszej aktorki wyróżniono Włoszkę Donatellę Finocchiaro, która zagrała w filmie "Galantuomini" (Dżentelmeni) Edoardo Winspeare'a.
W jury trzeciej edycji festiwalu w Rzymie zasiadali: Roman Gutek - prezes Gutek-Film i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty, pisarz Tahar ben Jelloun, redaktor naczelny francuskiego magazynu filmowego Michel Ciment, włoski krytyk filmowy Eduardo Bruno i niezależny dziennikarz Emmanuel Levi.
"Rezolucja 819" wygrała festiwal w Rzymie
Michał Ćwikła | 2008-11-02Źródło: Onet