Miniatura plakatu filmu Warcraft: Początek

Warcraft: Początek

Warcraft

2015 | USA | Akcja, Przygodowy, Fantasy

For the horde?

Monika Doerre | 23-06-2016

Opinie amerykańskich krytyków o tym filmie nie były zbyt pochlebne. Co więcej, większość z nich nie pozostawiła na produkcji suchej nitki. Nic więc dziwnego, że spora liczba widzów podeszła do obrazu z wielką obawą, zwłaszcza miłośnicy pierwowzoru, czyli gry komputerowej. Obaw było wiele: czy film odda klimat gry i czy rzeczywiście starcie ludzi i orków będzie zapierało dech w piersiach odbiorców. Czy i tym razem krytycy nie mieli racji? Okazuje się, że owszem.


Jeżeli chodzi o fabułę, jest bardzo prosta. Świat orków został zniszczony, dlatego stwory pragną znaleźć nowe miejsce, gdzie mogłyby się osiedlić i podbijać sobie inne nacje. Ich głównodowodzący i do tego jeszcze mag tworzy portal, przez który przechodzi spora liczba orków. A trafiają do pięknego zielonego miejsca, mlekiem i miodem płynącego, gdzie już dawno temu Matka Wojna ustąpiła miejsca Ojcu Pokojowi. Do czasu. Orki chcą przejąć ziemię, a z mieszkańców krainy uczynić swoje źródło magicznej energii. Ale tak łatwo im nie pójdzie, gdyż ludzie nie mają zamiaru oddać im swojego królestwa.


Jak widać, fabularnie film rzeczywiście nie jawi się jako odkrycie roku. Jest dość przewidywalny, fabuła znana z wielu innych produkcji, do tego widz wie, że musi dojść do wielkiego starcia. Może nie takiego jak te we „Władcy Pierścieni” czy nawet „Hobbicie”, ale na pewno nie może to być zwykłe wymachiwanie szabelkami. I nie jest. Bo o ile fabuła rzeczywiście jest przewidywalna, o tyle końcowe starcie to prawdziwy majstersztyk. Wszystko zostało przemyślane, odpowiednio zaaranżowane i przygotowane. I w sumie nasuwa się pytanie: o co chodziło tym krytykom?


Bo „Warcraft” wcale nie jest złym filmem. Ma swoje dłużyzny, ma rozwiązania, które się powiela, ale co z tego. Produkcja trzyma w napięciu, aktorstwo jest bardzo dobre, pojawia się komizm, bohaterowie się rozwijają. I nie można zapomnieć o największym atucie obrazu, jakim są efekty specjalne. Nie dostaliśmy naprędce kręconego filmu, gdzie efekty specjalne aż rażą i jest ich za dużo. Nie, cały świat gry został bardzo dobrze oddany – jest kolorowo, baśniowo, ale wtedy, kiedy trzeba, pojawia się mrok i złowrogi klimat. A widoki zapierają dech w piersiach. W takiej sytuacji zastanawiam się, czego spodziewali się krytycy? Filmu na miarę Oscara?


„Warcraft” to produkcja, którą trzeba obejrzeć. Trudno napisać jakieś złe słowo o filmie, gdyż widać, że kręcili go fani gry dla fanów gry, ale nie tylko. Nawet jeżeli nie znacie świata gry, doskonale zorientujecie się we wszystkich niuansach. Oby powstał kolejny obraz, bo w ten cykl warto zainwestować.


Reżyseria
Dystrybutor
United International Pictures Sp. z o.o.
Premiera
10-06-2016 (Polska)
25-05-2016 (Świat)
3,6
Ocena filmu
głosów: 5
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

arcio
vaultdweller
swomma
Katarzyna Piechuta
Agnieszka Janczyk