duża fotografia filmu Bezmiar
Miniatura plakatu filmu Bezmiar

Bezmiar

L'immensità

2022 | Włochy, Francja | Dramat | 97 min

Siła rodzinnych traum i tabu

Ewa Balana | 27-02-2023
Oryginalny tytuł tej włosko-francuskiej koprodukcji - l'immensita oznacza bezmiar, ogrom i jest adekwatny do dzieła, jako, że opowiada o kwestiach o naprawdę dużym ciężarze, nie tylko emocjonalnym. Emanuele Crialese przedstawił je w słowach: " To film, który zawsze próbowałem zrobić. Zawsze miał być moim następnym, ale za każdym razem ustępował miejsca innej historii. Jakbym nigdy nie czuł się wystarczająco gotowy, dojrzały i pewny siebie. To film o pamięci, która potrzebowała większego dystansu, innej świadomości".  "Bezmiar" miał światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, otrzymując długie owacje na stojąco. To właśnie tam reżyser po raz pierwszy opowiedział o tym, że film jest inspirowany jego dzieciństwem, jego własną historią - że urodził się kobietą. Nie opowiedział jednak żadnych szczegółów dotyczącej swojej przemiany.

Akcja filmu toczy się w Rzymie, mniej więcej w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Główni bohaterowie to rodzina Borghetti - małżeństwo z trójką dzieci. Najstarsza pociecha - Adri to charyzmatyczna jedenastolatka, która nosi się jak chłopiec i która podejrzewa, że jej przybyciu na Ziemię pomogli kosmici i dlatego próbuje sie z nimi skontaktować. Rodzinka niedawno wprowadziła się do mieszkania na najwyższym piętrze jednego z nowo wybudowanych bloków. Stamtąd widać dobrze najbliższą okolicę i całe wieczne miasto.

Wydaje się na początku, że to będzie film o zwykłej rodzinie. Clara to żona i matka, która zajmuje się domem i dziećmi. Felice pracuje zawodowo i utrzymuje dom. Dzieci chodzą do katolickiej szkoły, w której dziewczynki noszą białe, a chłopcy ciemne mundurki. Jest to więc rodzina o konserwatywnych, patriarchalnych cechach. Początkowo wydają się być normalną rodziną, z czasem widz odkrywa coraz więcej rodzinnych tajemnic, o których się nie mówi, ani w tej rodzinie, ani w dużej familii, do której należą.

Clara najwidoczniej nie jest szczęśliwa w nowym miejscu i w małżeństwie, a Adri jest osobą bardzo spostrzegawczą i szybko zdaje sobie sprawę, że coś niedobrego dzieje się pomiędzy rodzicami. Matka jest pięknym, barwnym ptakiem, który został schwytany w domową pułapkę. Uwielbia kino, ma dużą fantazję - potrafi z przygotowań do kolacji stworzyć mały występ wokalno-taneczny. Ma oryginalne jak na tamte czasy metody wychowawcze - nie karze dzieci biciem. Sama ma prawdopodobnie depresję. To na nią spada ogrom problemów. Jej przemocowy, wiecznie nieobecny mąż - Felice (z włoskiego jego imię znaczy szczęśliwy) zarzuca jej, że nie potrafi wychować dzieci, że znajomi śmieją się z nich z powodu Adriany udającej chłopca Andreę. Ten hipokryta najwidoczniej nie zastanawia się nad swoimi czynami i słowami. Adri przyjmuje w pewien sposób postawę obrońcy matki (jej rycerza). Łączy je silna więź. Pozostała dwójka dzieci ma również bardzo ciepłą relację z Clarą. Jako rodzeństwo są czasami nieznośni, ale widać, że stanowią bardzo zgraną trójkę.

W "Bezmiarze" jest wiele, być może za dużo wątków. Jest to film o dorastaniu, o poszukiwaniu własnej tożsamości, o więzach rodzinnych, zdradzie, przemocy, chorobie, uciekaniu w świat wyobraźni, rodzinnych traumach i tabu. Na plan pierwszy wydaje się wybijać niebinarność najstarszego dziecka, ale być może to toksyczność relacji małżeńskiej leży u źródła problemów dzieci, bo i drugie dziecko ma dziwaczne zachowania i kompulsywnie je. Najmłodsza latorośl też ma pewne problemy z odżywianiem. Dzieci zapewne reagują tak na przemoc w domu. W tej rodzinie, familii o tych sprawach się nie mówi, nie próbuje się rozwiązywać problemów, przepracowywać traum, poruszać tematów tabu. Wszystko zawieszone jest gdzieś nad głowami bohaterów.  Adri ma ogromną wyobraźnię i tam tworzy własny świat, do którego ucieka.

Właśnie w nim jest bardzo ciekawa muzyka. Oprócz czarno-białych teledysków, które są wytworem fantazji Adri, a w których występują ona sama jako mężczyzna (chłopiec) i jako blondynka Clara, sporo jest elementów musicalowych. Do tego usłyszymy włoskie przeboje lat 70.

W filmie ogromną rolę grają emocje, a te wynikają ze wspaniałej gry aktorskiej Penelope Cruz i Luany Giuliani, które stworzyły na ekranie hipnotyzujący duet. W zdjęciach zastosowano bardzo duże zbliżenia na twarze, do tego stopnia, że można policzyć piegi Clary, czy zobaczyć łzy na jej rzęsach. Widz jest bardzo blisko postaci.

"Bezmiar" opowiada o sprawach trudnych i dramatycznych, ale jest też niepozbawioną pewnej dawki humoru barwną historią. Stanowi też przestrogę, szczególnie dla dorosłych, by odpowiedzialnie kształtowali relacje małżeńskie, partnerskie, bo one mają ogromny wpływ na ich dzieci.


Premiera
14-04-2023 (Polska)
15-09-2022 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Arkadiusz Chorób