duża fotografia filmu Tylko my dwoje
Miniatura plakatu filmu Tylko my dwoje

Tylko my dwoje

L'amour et les forêts

2023 | Francja | Dramat, Thriller | 105 min

Piękny i nieczuły

carola.ludvig | 10-05-2024
Piękna kobieta (Virginie Efira) myśli, że poznała na imprezie księcia z bajki.  Przeprowadzają się do Lotaryngii i zakładają rodzinę. Z czasem na jaw wychodzą różne tajemnice mężczyzny oraz jego skłonność do agresji. Film Valerie Donzelli „Tylko my dwoje” bazuje na powieści „Miłość i lasy” Erica Reinhardta i porusza trudny temat przemocy wobec kobiet.
 
Virginie Efira, grająca główną role Blanche, kobiety uwikłanej w toksyczny związek, to aktorka szczególnie znana we Francji z komedii romantycznych, nazywana nawet „Cameron Diaz a la francaise”. Jej nazwisko w obsadzie niewątpliwie gwarantuje aktorstwo na dobrym poziomie.  Z nagrodzoną w tym roku Oscarem za „Anatomię upadku” reżyserką Justine Triet zrobiła film „Sybile”. „Tylko my dwoje” to film z kategorii dramat psychologiczny. Jest to studium rozpadu związku kochających się ludzi, związku niewolnego od zdrady, zazdrości i przemocy. 

Melvin Poupaud, nominowany za tę rolę do Cezara, gra narcystycznego partnera, który próbuje przejąć nad życiem partnerki całkowitą kontrolę. Osacza Blanche coraz bardziej, a napięcie budowane jest niczym w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Z tą różnicą, że tu oprawcą jest ktoś bliski i taka przemoc boli i upokarza o wiele bardziej. 

Wzajemne oskarżenia i chęć uzależnienia partnerki od siebie prowadzą w rezultacie do eskalacji agresji i nieuchronnego dramatu, kiedy Blanche próbuje odejść od agresywnego męża. Blanche powtarza typową pasywność ofiar przemocy domowej, która nie umie podjąć decyzji o odejściu i która w porę nie potrafi oszacować ryzyka. Występuje u niej typowy syndrom sztokholmski i dopiero wsparcie siostry pozwala jej na trzeźwy ogląd sytuacji. Czy zdąży wydostać się z toksycznego związku?  

Film zdobył nominację do Cezara w kategorii głównych ról aktorskich oraz w kategorii: muzyka filmowa. Reżyserka filmu, Valerie Donzelli, jest również aktorką i scenarzystką. Film był prezentowany na festiwalu w Cannes 2023.
Dystrybutor
Aurora Films
Premiera
21-06-2024 (Polska)
24-05-2023 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Radosław Sztaba