Miniatura plakatu osoby Andrzej Kotkowski

Andrzej Kotkowski

Data urodzenia: 17-02-1940

Miejsce urodzenia: Lwów, Ukraina

biografia

Twórca nagradzanego filmu "Olimpiada 40". Reżyser komedii "Obywatel Piszczyk". Współpracownik Andrzeja Wajdy.

Andrzej Kotkowski ukończył w 1964 roku studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Cztery lata później ukończył Studium Organizacji Produkcji Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od połowy lat 60. pracował jako asystent kierownika produkcji. Brał udział w realizacji filmów: "Kochajmy syrenki" (1966) Jana Rutkiewicza, "Człowiek z M-3" (1968) Leona Jeannota, "Weekend z dziewczyną" (1968) Janusza Nasfetera.

W 1969 roku nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą. Był asystentem kierownika produkcji przy filmie "Polowanie na muchy" (1969) i spektaklu Teatru Telewizji "Makbet" (1969). Zajmował stanowisko asystenta reżysera przy dramacie "Brzezina" (1970). Był drugim reżyserem filmów "Wesele" (1972) i "Ziemia obiecana" (1974). Podczas realizacji filmów "Korczak" (1990) i "Pierścionek z orłem w koronie" (1992) znów był asystentem Wajdy. Kotkowski jest również autorem filmu dokumentalnego "Zmagania z >>Weselem<<" (1994) z cyklu "Rozmowy z Andrzejem Wajdą". W 2004 roku nakręcił wraz z Wajdą film dokumentalny "Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004".

W 1970 roku wraz ze Sławomirem Idziakiem i Markiej Piestrakiem napisał scenariusz filmu telewizyjnego "Cicha noc, święta noc" Piestraka. Jest również współautorem scenariusza filmu dokumentalnego "Spojrzenie" (1970) Idziaka. A z Piestrakiem napisał scenariusz filmu telewizyjnego "Śledztwo" (1973). W 1973 roku napisał scenariusz i wyreżyserował dramat telewizyjny "Żółw" z Piotrem Fronczewskim.

Kotkowski jest autorem filmu o jednym dniu z życia Gerarda Cieślika, sportowca uhonorowanego tytułem "piłkarza pięćdziesięciolecia". Premiera filmu "Gra o wszystko" odbyła się w 1978 r. Dwa lata później reżyser zrealizował film o igrzyskach olimpijskich, które zorganizowali jeńcy jednego z niemieckich obozów. Za dramat "Olimpiada 40" został uhonorowany wyróżnieniem od Ministra Obrony Narodowej, Wawrzynem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz nagrodą prezydenta Francji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Rennes. Akcja kolejnego filmu Kotkowskiego, "Spokojne lata" (1981), rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Krakowie.

Kotkowski napisał wspólnie z Maciejem Zembatym scenariusz popularnego serialu dla młodzieży "Siedem życzeń" (1984) Janusza Dymka. Za odcinek zatytułowany "Spojrzenie faraona" otrzymał Poznańskie Koziołki, nagrodę 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży. W 1984 roku wyreżyserował film "W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów" według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, z Beatą Tyszkiewicz, Grażyną Szapołowską i Gustawem Holoubkiem. Cztery lata później odbyła się premiera popularnej komedii "Obywatel Piszczyk", z Jerzym Stuhrem w tytułowej roli, za którą reżyser otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W latach 1993-1994 Kotkowski reżyserował serial "Zespół adwokacki". Następnie pracował przy serialach: "Wszystkie pieniądze świata" (1999), "Garderoba damska" (2001), "Psie serce" (2002), "Egzamin z życia". W 2009 roku zrealizował film "Miasto z morza", z Małgorzatą Foremniak i Jakubem Strzeleckim. Był również drugim reżyserem filmu "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna.

Andrzej Kotkowski jest dyrektorem i wykładowcą warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji.

-
Ocena osoby
głosów: 0
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Marta Suchocka
Łukasz K.