Miniatura plakatu osoby Barbara Rylska

Barbara Rylska

Data urodzenia: 20-01-1936

Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

biografia

Aktorka, artystka estrady i kabaretu, piosenkarka. Po dziś dzień kojarzona jest najlepiej z rolą żony dyrektora w komedii Stanisława Barei – "Poszukiwany, poszukiwana" oraz z muzycznymi występami w Kabarecie Starszych Panów.

Urodziła się 20 stycznia 1936 roku w Warszawie. Studiowała w tamtejszej PWST, której absolwentką została w 1959 roku. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na scenie teatralnej i po raz pierwszy pojawiła się w spektaklu Teatru TV (jako prostytutka w "Podróży" wg Stanisława Dygata, w reżyserii Stanisława Wohla). Od wielu lat związana jest z warszawskim Teatrem Kwadrat.

Uzdolniona wokalnie, od początku kariery udzielała się jako piosenkarka. Występowała w kabaretach: Szpak, Dudek oraz w słynnym, telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów. Ma na swoim główne role w scenicznych musicalach (m.in. "My Fair Lady", "Królowa Przedmieścia") oraz wiele, koncertowych występów w kraju i zagranicą (Kanada, Jugosławia, ZSRR, Stany Zjednoczone).

Zasłynęła dzięki interpretacjom utworów z okresu dwudziestolecia międzywojennego (m.in. "Sex Appeal", "Ja się boję sama spać", "Blady Niko", "Bubliczki", "Ja się boję utyć"). Za całokształt działalności związanej właśnie z tym okresem, została uhonorowana Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotym Liściem Retro (2008). Drugim laureatem tej nagrody był wówczas Bohdan Łazuka. Laury dla artystów zostały wręczone podczas ich wspólnego benefisu, który odbył się w Teatrze Kwadrat. 

Mimo, że jej filmografia nie należy do imponujących pod względem rozmiaru, to jednak część ról, które zagrała, bez trudu pamięta się po dziś dzień. Debiutowała w pierwszoplanowej roli piosenkarki Krystyny w kryminalnym filmie "Ostatni kurs" Jana Batorego (1963). Jeszcze w tym samym roku pojawiła się u boku Bronisława Pawlika w komedii "Smarkula" Leonarda Buczkowskiego oraz wzięła udział w udanym, nowelowym debiucie reżyserskim Jerzego Stefana Stawińskiego "Rozwodów nie będzie", grając świadka na ślubie bohaterów pierwszej noweli (w tych rolach: Marta Lipińska i Władysław Kowalski).

W 1967 roku raz jeszcze wcieliła się w postać piosenkarki, tym razem o barwnym nazwisku Miecia Kopyto (vel Renata Sieniawska) w psychologicznym filmie "Julia, Anna, Genowefa..." Anny Sokołowskiej, a po pięciu latach przerwy zagrała bodaj najsłynniejszą ze swoich ról – żony ‘wiecznego’ dyrektora (Jerzy Dobrowolski) w słynnej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" z Wojciechem Pokorą w roli głównej (1972). Do powszechnego obiegu weszła filmowa kwestia Rylskiej, w której przedstawia swojego małżonka słowami: "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem".

Następnie zniknęła z ekranów na blisko trzy dekady, w międzyczasie pojawiając się jedynie w telewizyjnych spektaklach teatralnych (m.in. jako Jenny w "Operze za trzy grosze" Kurta Weilla, w reżyserii Edwarda Dziewońskiego 1976, Klotylda w "Paryżance" Henry’ego Becque, w reżyserii Jana Kulczyńskiego 1977, Penelopa w "Cieszmy się życiem" Harta Mossa i Georga S. Kaufmana, w reżyserii Dziewońskiego 1992, babcia Przemka w "?...Zapytał czas" Krystyny Siesickiej, w reżyserii Izabelli Cywińskiej 1999).

Powróciła w 2000 roku, dołączając do obsady popularnej telenoweli "Adam i Ewa" z Waldemarem Goszczem i Katarzyną Chrzanowską w rolach tytułowych. Rylska grała w serialu poboczną rolę ciotki Adama. W tym samym roku pojawiła się też w gościnnych  rolach na planie innych produkcji TV: "Rodzina zastępcza" i "Lokatorzy".
-
Ocena osoby
głosów: 0
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
benefis