Miniatura plakatu osoby Matt Damon

Matt Damon

Data urodzenia: 08-10-1970

Miejsce urodzenia: Cambridge, USA

biografia

W 1999 r. miesięcznik "Empire" umieścił Matta Damona i Bena Afflecka na liście 100 najważniejszych ludzi w dzisiejszym przemyśle filmowym. Ich wspólny scenariusz do filmu "Buntownik z wyboru" (1997) zdobył Oscara, Złoty Glob, Golden Satellite Award oraz Srebrnego Niedźwiedzia. Gdy się poznali Matt miał 10, a Ben 8 lat i mieszkali kilka domów od siebie. Od tamtej pory wszystko robili razem: razem wymarzyli sobie karierę w showbiznesie, razem chodzili do podstawówki i szkoły średniej (Cambridge Rindge and Latin), razem statystowali w filmach, które były kręcone w okolicach ich rodzinnego Bostonu, razem wreszcie wyjechali do Los Angeles, żeby realizować swoje plany.

Ojciec Matta, makler giełdowy Kent Damon, opuścił rodzinę, gdy Matt miał niecałe dwa lata. Matka, Nancy Carlsson-Paige, psycholog wykładająca na wyższych uczelniach oraz autorka publikacji poświęconych wpływie reklam na psychikę dziecięcą, wychowywała swoich dwóch synów sama. Starszy o trzy lata brat Matta, Kyle, został rzeźbiarzem.

W wieku 16 lat Matt zagrał w reklamówce T J Maxxa. Jednak na sławę musiał poczekać jeszcze kilka lat. Dostał się na uniwersytet Harvarda i rozpoczął naukę na wydziale literatury angielskiej. Swoich marzeń o aktorstwie jednak nie porzucił. W 1988 r. udało mu się otrzymać jednolinijkową rolę w "Mystic Pizza", filmie, który wypromował Julię Roberts. Jeszcze w tym samym roku zagrał obok Diane Keaton oraz Liama Nessona w "The Good Mother" Leonarda Nimoya. Pierwszą większą rolę otrzymał w telewizyjnym filmie "Rising Son" (1990) Davida Colesa. Razem z Benem Affleckiem wystąpił też jako jeden z uczniów ekskluzywnej szkoły dla chłopców, którzy znęcają się nad nowym kolegą żydowskiego pochodzenia w "Barwach uczelni św. Mateusza" (1992) Roberta Mandella. Z kolei w "Geronimo" (1993) Matt zagrał wojskowego idealistę.

Zachęcony skromnymi sukcesami, Damon zdecydował się porzucić studia tuż przed uzyskaniem tytułu licencjata, i wyjechać z Benem i jego bratem Caseyem do Hollywood. Jednak pierwszą rolę udało mu się uzyskać dopiero w 1995 roku w telewizyjnej produkcji Tommy'ego Lee Jonesa "Ostatni prawdziwi kowboje". Rok później partnerował Meg Ryan i Denzelowi Washingtonowi w dramacie "Szalona odwaga" Edwarda Zwicka.

Prawdziwym przełomem okazał się jednak rok 1997. Razem z Affleckiem wystąpił u Kevina Smitha w filmie "W pogoni za Amy". Francis Ford Coppola zaoferował mu rolę prawnika w "The Rainmaker" - adaptacji powieści Johna Grishama. Najważniejsza okazała się premiera "Buntownika z wyboru". Wykończenie scenariusza, któremu początek dało ćwiczenie pisarskie na Harvardzie, zajęło Damonowi i Affleckowi ostatecznie 5 lat. W 1994 r. sprzedali prawa do ekranizacji wytwórni Castle Rock. Nic z tego jednak nie wyszło, a producenci Rob Reiner, Terrence Malick oraz William Goldman doradzili autorom dalsze poprawki. Ostatecznie "Buntownik z wyboru" trafił do Miramaxu. Reżyserem filmu został Gus Van Sant, Damon wcielił się w postać głównego bohatera, geniusza matematycznego z problemami, Affleck zagrał jego przyjaciela, a Robin Williams życzliwego psychologa. Film wzbudził zachwyt krytyków i widzów. Posypały się nagrody i nominacje oraz propozycje nowych ról.

W superprodukcji Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan" (1998) Matt wcielił się w postać tytułową i partnerował Tomowi Hanksowi. W sensacyjnym "Rounders" (1998) grał obok Edwarda Nortona. Razem z Affleckiem wystąpił w kolejnym filmie Kevina Smitha, kontrowersyjnej satyrze "Dogmat" (1999). Rola w adaptacji powieści Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley", w której wystąpił obok Jude'a Law i Gwyneth Paltrow, przyniosła mu nominacje do Złotego Globu oraz nagrody wypożyczalni kaset video Blockbuster. Jako John Grady Cole, Matt wystąpił w filmie "Rącze konie" (2000) Billy'ego Boba Thorntona. Jako producent Damon zadebiutował filmem "The Legend of Baggar Vance" (2000).

Obecnie Damon spotyka się z aktorką Penelope Cruz. Wcześniej prasa pisała o jego związkach z modelką Karą Sands oraz aktorkami Claire Danes, Minnie Driver oraz Winoną Ryder.
4,1
Ocena osoby
głosów: 34
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

arcio
vaultdweller
mientus