Miniatura plakatu osoby Maciej Stuhr

Maciej Stuhr

Data urodzenia: 23-06-1975

Miejsce urodzenia: Kraków, Polska

biografia

Urodził się w Krakowie. Syn znanego i cenionego polskiego aktora – Jerzego Stuhra. We wczesnej młodości Maciej nie przejawiał jakiegokolwiek zainteresowania aktorstwem (pomimo, iż debiutował mając zaledwie trzynaście lat) i po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Pociągała go jednak scena jako taka.

Jeszcze w szkole średniej wraz z przyjaciółmi założył kabaret "Po żarcie". Wraz z nim występował na wielu znanych przeglądach, między innymi na krakowskiej "Pace", którą wygrał w 1997 roku. "Po żarcie" zyskało sobie pokaźne grono zwolenników – co raczej nie dziwi, bo humor nie tylko zabawny, ale i trzymający określony, całkiem wysoki poziom. Co interesujące, Maciej Stuhr jest autorem większości tekstów kabaretowych.

W 1999 roku rozpoczął studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przed kamerą debiutował jednak 11 lat wcześniej rolą Piotrka w "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego. W 1997 r. zagrał, pod kierunkiem i u boku swego ojca – Jerzego, studenta psychologii (czyli właściwe po trosze siebie) w "Historiach miłosnych". Rok podjęcia studiów aktorskich, przyniósł kilka ważnych w karierze Stuhra ról. Zagrał u Łukasza Wylężałka w "Dwóch takich, co nic nie ukradli", u Wojciecha Nowaka w "Krugerandach", u Olafa Lubaszenki w "Chłopaki nie płaczą" czy w "Fuksie.

Uznawaną za bardzo dobrą i znaczącą kreację Macieja Stuhra jest rola Hipolita Wielosławskiego w filmowej adaptacji "Przedwiośnia" Żeromskiego, filmie wyreżyserowanym przez Filipa Bajona. Za tę rolę nominowano go do nagrody Orła, a niektórzy okrzyknęli, że jest on wręcz „skażony genetycznie” dobrym aktorstwem. W 2001 r. wystąpił w komedii „Poranek kojota” oraz w dramacie obyczajowym realizowanym przez telewizję polską "Wszyscy święci" - filmie z cyklu "Święta polskie". W 2002 r. zagrał u Agnieszki Holland w dramacie "Julia wraca do domu". W latach 2003-2004 grał w Władysława Pasikowskiego w serialu “Glina”. W 2003 r. wystąpił w komedii wyprodukowanej przez niezależną zielonogórską Wytwórnię A'YoY "Baśń o ludziach stąd", w reżyserii i według scenariusza Władysława Sikory, współzałożyciela i lidera nieistniejącego już kabaretu "Potem". Również w 2003 r. zagrał u swego ojca w "Pogodzie na jutro". Z kolei w 2004 wystąpił w “Weselu” Wojciecha Smarzowskiego. W 2005 r. zagrał w polsko-słowackiej produkcji "Opowieści galicyjskie" i w "Benzynie", jednej z etiud cyklu "Solidarność, Solidarność...". Później przyszedł czas na "Francuski numer" (2006) i "Testosteron" (2007), gdzie wcielił się w rolę Sebastiana Tretyna. Maciej Stuhr angażuje się również w produkcje animowane podkładając polski dubbing. Użyczał swojego głosu m. in. w: "7 krasnoludkach: Historia prawdziwa", "Kurczaku Małym", czy "Kajku i Kokoszu". Aktor nie porzucił jednak romansu ze sceną. Próbuje swoich sił w konferansjerce, prowadził galę opolską, a także wraz z Sophie Marceau galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie. Maciej Stuhr wystąpił również w kilku sztukach wystawianych przez Teatr TV, m. in.: "Shapiro" (1998), gdzie zagrał Mordechay’a White’a. "Szczęście Frania" (2001) – wcielił się w tytułową postać Frania, "Czwarta siostra" (2002) – Kostia. Od 2004 roku występuje na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

W 2003 roku znalazł się w Złotej Piątce ulubieńców czytelników Rzeczpospolitej. Pozostali wyróżnieni to: Leon Niemczyk, Zenon Laskowik, Anna Dymna, Wojciech Mann. Dwa lata później wyróżniony tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Prywatnie mąż Samanty Stuhr (Janas) oraz ojciec Matyldy (ur. 2000 roku).
4,2
Ocena osoby
głosów: 5
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Jedras
Marta Suchocka