Miniatura plakatu osoby Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska

Data urodzenia: 27-04-1971

Miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

biografia

Aktorka młodego pokolenia, ostatnimi czasy kojarzona przede wszystkim z roli Hanki w telenoweli "M jak miłość". Laureatka dwóch Telekamer dla Najlepszej Aktorki. Znana również jako modelka.

Urodziła się 27 kwietnia 1971 roku we Wrocławiu. Studiowała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończyła w 1993 roku. Rok później zadebiutowała na scenie teatralnej oraz związała się na 11 lat ze stołecznym Teatrem Dramatycznym. W 2005 roku została aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Jej debiutem filmowym była niewielka rólka w filmie Waldemara Szarka "Oczy niebieskie" (1994).

W tym samym roku związała się z serialem "Fitness Club" (1994-95), gdzie wcieliła się w postać Mariolki.

Zagrała sekretarkę w kasowym filmie Jarosława Żamojdy "Młode wilki" (1995) oraz w "Grach ulicznych" Krzysztofa Krauze (1996), a w 1997 roku wystąpiła w przełomowej roli dziennikarki Ewy Szańskiej, przyszłej ukochanej głównego bohatera w głośnej komedii "Kiler" Juliusza Machulskiego.

Do roli powróciła w sequelu filmu "Kiler-ów 2-óch" (1999), w międzyczasie pojawiając się u Machulskiego w serialu "Matki, żony i kochanki" (1998), jako Kosa w "Rodziców nie ma w domu" (1998), Jagoda w telenoweli "Złotopolscy" (1998) oraz Betty w czeskim filmie "Pasaz" (1997).

Dzięki swoim dotychczasowym dokonaniom, w 1999 roku została uhonorowana nagrodą dla absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie, która w pięć lat po jej ukończeniu osiągnęła najlepsze wyniki w zawodzie.

W 2000 roku rozpoczęła trwającą do dziś przygodę z telenowelą "M jak miłość", w której wcieliła się w postać Hanki Mostowiak, żony Marka, zjednując sobie tym samym rzesze fanów i zyskując ogromną popularność i sympatię, czego wyrazem były dwie Telekamery – nagrody telewidzów dla Najpopularniejszej Aktorki, wręczone gwieździe kolejno w latach 2004 i 2005 oraz Złota Kaczka z 2004 roku.

W przerwie pomiędzy pracą na planie jednej z najbardziej popularnych polskich telenoweli ostatnich lat zagrała m.in. u boku Pawła Kukiza i Kingi Preis we "Wtorku" (2001) Witolda Adamka, ponownie spotkała się z Machulskim na planie "Superprodukcji" (2002), wystąpiła w słynnej komedii Piotra Wereśniaka "Zróbmy sobie wnuka" (2003) oraz w nagrodzonym Złotymi Lwami w Gdyni dramacie Feliksa Falka "Komornik" (2005) z Andrzejem Chyrą.

W 2006 roku zadebiutowała za oceanem w filmie "Living & Dying", rok później wystąpiła w "Hani" (2007) Janusza Kamińskiego i w komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego "Dlaczego nie!" (2007), a później dołączyła do obsady serialu "Tylko miłość" (2007-2008).

Ponadto pojawiła się w mniejszych lub większych, często gościnnych występach na planie takich seriali, jak "Hela w opałach" (2006), "Niania" (2007) i "Kryminalni" (2007-2008).

Ostatnio zagrała u boku Michała Żebrowskiego, Rafała Maćkowiaka i Bartosza Obuchowicza w "Senności" Magdaleny Piekorz (2008).

Jest osobą, która lubi aktywny wypoczynek - uwielbia jeździć konno, pływać i grać w tenisa, ale też próbować bardziej ekstremalnych sportów. Zaliczyła już m.in. carving na lodowcu w austriackich Alpach, rejs katamaranem na Kubę oraz skok ze spadochronem z wysokości 3 tys. metrów. Zna biegle dwa języki obce: rosyjski i angielski.

Jako modelka reklamowała m.in. miesięcznik "Twój Styl", kosmetyki Soraya, kawę Jacobs 3w1, samochody Volvo oraz kolekcję ubrań Galerii Centrum.

Ma na swoim koncie liczne kreacje teatralne i współpracę z takimi reżyserami, jak Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa, Krzysztof Zaleski i Jerzy Jarocki.
3,0
Ocena osoby
głosów: 2
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
swomma