Historie prawdziwe o skazanych i ocalonych
Radosław Sztaba | 2020-10-11 Filmosfera
„Tylko sprawiedliwość” Bryana Stevensona to wzięte z życia i z praktyki prawniczej Autora historie, które pokazują jak bezwzględny może być wymiar sprawiedliwości i – co gorsze – jak niesprawiedliwi potrafimy być my sami w naszych osądach... 

To opowieść napisana w Ameryce o Ameryce, ale jej przesłanie wydaje się uniwersalne. Podczas lektury być może także polski czytelnik zada sobie fundamentalne pytanie: czy jesteśmy tylko najgorszym uczynkiem, jaki zdarzyło się nam popełnić? Czy przestępca jest tylko przestępstwem, którego się dopuścił? 

Jeden z najwybitniejszych i wpływowych prawników naszych czasów opowiada niezapomnianą, prawdziwą historię o tym, jak wielką, uzdrawiającą siłę ma miłosierdzie. W czasie gdy zakładał "Equal Justice Initiative", Bryan Stevenson był dobrze zapowiadającym się, młodym adwokatem, a celem, jaki postawił stworzonej przez siebie organizacji była obrona osób ubogich, niesłusznie skazanych i tych, którzy zaplątali się w pułapki systemu wymiaru sprawiedliwości. Przypadek Waltera McMilliana, młodego mężczyzny skazanego na śmierć za morderstwo, którego nie popełnił, to jedna z pierwszych spraw, jaką zajął się Stevenson. Sprawa ta odsłoniła przed Stevensonem zakamarki nieuczciwych układów, machinacji politycznych i prawnej hochsztaplerki, a jednocześnie sprawiła, że na zawsze zmieniło się jego pojmowanie miłosierdzia i sprawiedliwości.

Na podstawie książki nakręcony został film z gwiazdorską obsadą, którego premiera polska miała miejsce 26 czerwca 2020 roku. W opartym na książce Bryana Stevensona filmie "Tylko sprawiedliwość" w reżyserii Destina Crettona, w rolę nieustępliwego prawnika wcielił się Michael B. Jordan, a pierwszego uratowanego z celi śmierci skazańca zagrała inna gwiazda światowego kina, Jamie Foxx. Polski zwiastun filmu dostępny na: https://www.youtube.com/watch?v=d08Th5HyEmU

Wspólnie z Wydawnictwem Kropla zorganizowaliśmy konkurs, w którym do wygrania jest książka "Tylko sprawiedliwość" Bryana Stevensona. By wziąć udział w konkursie należy do 20 października 2020 r. wysłać na adres redakcja@filmosfera.pl lub w komentarzu pod postem konkursowym na naszym profilu facebookowym odpowiedź na pytanie: Co sądzisz o współczesnym pojmowaniu słowa "sprawiedliwość"? Wybierzemy autora najciekawszej, naszym zdaniem, odpowiedzi. Zwycięzcę poinformujemy o wygranej drogą mailową w terminie do 25 października 2020 r. Zachęcamy do udziału w konkursie!